Vaovao momba ny fitsangatsanganana Fitsangatsanganana an-trano Destination fahasalamana Hospitality Industry Hotels & Resorts Vaovao fanorenana Resorts tompon'andraikitra Safety fiantsenana Sustainable teknolojia Tourism Fitaterana Travel Wire News USA

Toerana fitsangantsanganana maharitra indrindra sy faran'izay kely indrindra any Etazonia

Toerana fitsangantsanganana maharitra indrindra sy faran'izay kely indrindra any Etazonia
Toerana fitsangantsanganana maharitra indrindra sy faran'izay kely indrindra any Etazonia
Mpanoratra Harry Johnson

Ny tanàn-dehibe manerana izao tontolo izao dia manao izay ho afany amin'ny ady amin'ny fiovaovan'ny toetr'andro eran-tany sy mba haharitra kokoa

Miaraka amin'ny fahatsapan'ny mpandeha ny fiantraikan'izy ireo amin'ny planeta, ny tanàna dia manao izay azony atao mba haharitra kokoa.

Manao izay ho afany amin'ny ady amin'ny fiovaovan'ny toetr'andro izao ireo tanàn-dehibe manerana izao tontolo izao, amin'ny fampiasana angovo azo havaozina bebe kokoa na manentana ny mponina sy ny mpitsidika hampiasa fitateram-bahoaka, bisikileta ary mandeha an-tongotra.

Noho izany, iza no toerana maharitra indrindra any Etazonia?

Mba hahalalana izany, dia nandinika ny sasany amin'ireo tanàna be mpitsidika indrindra any Amerika ireo manam-pahaizana momba ny indostrian'ny fizahantany momba ny anton-javatra maharitra.

Ny tanàna 10 ambony indrindra maharitra indrindra any Etazonia 

WTM London 2022 dia hatao ny 7-9 Novambra 2022. Register now!

laharanafihetseham-po% ny trano fandraisam-bahiny maharitra%-n'ny olona mandeha an-tongotra, mitaingina bisikileta na mampiasa fitateram-bahoaka handeha hiasaAngovo azo havaozina toy ny % ny totalin'ny fanjifanaFahalotoan'ny rivotra isan-taona (μg/m³)Famirapiratana artifisialy (μcd/m2)Carbon dian-tongotra per person  (t CO2)Kilometatra amin'ny lalan'ny tsingerinaAmbaratonga fitohananaMaty  / 10
1Portland9.00%33.2%43.1%7.06,59016.75.3120%7.50
2Seattle9.19%44.8%38.4%6.08,24017.312.1923%7.29
3New York City14.33%71.6%12.9%10.011,70017.1124.1935%6.50
4Minneapolis4.40%30.4%15.6%11.48,78021.841.7010%6.46
4Denver5.15%21.9%11.3%9.85,25019.49.0018%6.46
6Boston7.45%54.1%6.8%8.08,34019.05.3119%6.17
7Salt Lake City3.01%20.4%7.0%9.14,67015.51.5915%6.04
8Buffalo5.88%20.7%12.9%9.36,14019.80.0713%6.00
9San Jose3.64%11.3%16.4%8.55,22017.50.4019%5.67
9Austin2.41%15.9%7.5%10.77,48015.019.1020%5.67

1. Portland, Oregon

Ny toerana voalohany dia Portland, Oregon, izay malaza amin'ny maha-tanàna mandroso azy, noho izany dia mitombina fa ho zava-dehibe eto ny faharetana.

Ny fanjakan'i Oregon dia manana taha ambony indrindra amin'ny fampiasana angovo azo havaozina indrindra amin'ny lisitray (43.1%) ary manana isa ambony ihany koa noho ny fahalotoan'ny hazavana ambany (6,590μcd/m2) sy ny isan'ny hotely maharitra (9% amin'ny hotely manontolo).

Portland dia manana laharana ambony tsy tapaka amin'ny lisitry ny Tanàna Maitso indrindra any Amerika ary iray amin'ireo voalohany nampiditra drafitra feno hiatrehana ny famoahana CO2.

2. Seattle, Washington

Tsy lavitra an'i Portland no misy ny tanàna faharoa ao Seattle, Washington. Ny tanàna dia fantatra amin'ny maha ivon'ny teknolojia ary niaina fitomboana haingana ny mponina, saingy izy ihany koa no voalohany niantoka ny ho lasa tsy miandany amin'ny toetr'andro, nanao izany tamin'ny taona 2010.

Toa an'i Portland, Seattle dia nahazo isa ambony noho ny fampiasana angovo azo havaozina (38.4%) sy ny fahalotoan'ny rivotra (6μg/m³), ny olona mandeha na mampiasa fitateram-bahoaka (44.8%) ary hotely maharitra (9.19%).

Miantehitra mafy amin'ny herin'aratra i Seattle ary mampiasa solika fôsily ho an'ny ampahany kely amin'ny heriny.

3. New York City, NY

Na dia iray amin'ireo tanàna lehibe sy be olona indrindra eran'izao tontolo izao aza i New York dia mahazo ny laharana fahatelo.

NYC no tanàna nahazo isa ambony indrindra noho ny antony iray, tsy roa, fa telo: trano fandraisam-bahiny maharitra, olona mandeha na mampiasa fitateram-bahoaka, ary ny halavan'ny lalana.

Ny haben'ny Big Apple dia nanery azy hiatrika ny dian-tongony karbônina, mampiasa vola amin'ny tambajotra fitateram-bahoaka feno, manangana trano birao maitso ary manome toky ny hampihenana ny entona.

Ny fikarohana ihany koa dia nanambara ny tanàna kely indrindra any Etazonia maharitra

laharanafihetseham-po% ny trano fandraisam-bahiny maharitra%-n'ny olona mandeha an-tongotra, mitaingina bisikileta na mampiasa fitateram-bahoaka handeha hiasaAngovo azo havaozina toy ny % ny totalin'ny fanjifanaFahalotoan'ny rivotra isan-taona (μg/m³)Famirapiratana artifisialy (μcd/m2)Carbon dian-tongotra per person  (t CO2)Kilometatra amin'ny lalan'ny tsingerinaAmbaratonga fitohananaMaty  / 10
1Nashville2.20%11.1%8.8%14.38,78017.60.6019%3.46
2Columbus5.14%11.2%4.4%13.610,00019.81.4013%3.67
3Dallas1.96%11.0%7.5%11.812,50016.52.9017%3.79
3Houston2.14%10.1%7.5%11.112,30014.60.7520%3.79
5Indianapolis2.01%7.7%6.7%12.49,62020.613.7512%3.87
6Philadelphia3.82%39.7%6.1%11.512,20019.54.9622%3.92
7Chicago5.44%41.6%7.3%13.417,90021.127.2924%4.04
8Baltimore6.20%29.3%5.9%11.513,40020.21.0015%4.13
9Tampa2.82%12.5%7.2%9.210,70015.30.7021%4.17
10Cincinnati4.13%17.9%4.4%11.77,53022.62.2014%4.21

1. Nashville, TN

Ny ambany indrindra amin'ny laharana dia Nashville, Tennessee, iray amin'ireo tanàna mitombo haingana indrindra ao amin'ny firenena. 

Nashville no tanàna misy naoty ambany indrindra raha ny momba ny fahalotoan'ny rivotra (14.3μg/m³) ary ratsy ihany koa ny naoty ho an'ny fotodrafitrasa lalan'ny tsingerina, miaraka amin'ny lalana arovana 0.6 kilaometatra monja.

2. Columbus, Ohio

I Columbus dia tanàna be mponina indrindra ao amin'ny faritanin'i Ohio, ao Etazonia.

Ohio dia manana taha ambany dia ambany amin'ny fampiasana angovo azo havaozina (4.4%) ary ny tanànan'i Columbus dia manana haavo fahalotoan'ny rivotra, amin'ny 13.6μg/m³.

Ny fandotoana avo lenta ao amin'ilay faritra dia vokatry ny tobim-pamokarana herinaratra McCracken ao amin'ny Oniversiten'i Ohio, ny fanariam-pako tantanin'ny Manampahefana Ambony Afovoany (SWACO), ary ny Anheuser-Busch Columbus Brewery.

3. Houston & Dallas, Texas

Tanàna roa any Texas no misaraka amin'ny laharana fahatelo, Houston sy Dallas. Izy roa ireo no lehibe indrindra ao amin'ny fanjakana ary samy nahazo isa ratsy noho ny fampiasana fitateram-bahoaka sy ny fahalotoan'ny rivotra.

Tanàna tena sahirana izy roa, miaraka amin'i Houston manana iray amin'ireo ambaratonga ambony indrindra amin'ny fampiasana fiara ao amin'ny firenena, raha toa kosa i Dallas dia ivon-toerana fitaterana lehibe misy làlambe maro mifamatotra ao an-tanàna izay fonenan'ny seranana lehibe ary iray amin'ireo be atao indrindra eran-tany. seranam-piaramanidina.

Toerana misy hotely maharitra indrindra

New York City, New York - 14.33%

Ny fijanonana ao amin'ny hotely maharitra dia afaka manampy amin'ny fanonerana kely ny fiantraikan'ny dia, satria miezaka ny mitazona ny fanjifana angovo ho faran'izay kely indrindra.

Ny tanàna manana isan-jato ambony indrindra amin'ny fananana voamariky ny Booking.com fa maharitra dia i New York, izay manana 14.33%.

Toerana misy fitateram-bahoaka be indrindra

New York City, New York - 71.6% ny olona mandeha an-tongotra, mitaingina bisikileta, na mampiasa fitateram-bahoaka handeha hiasa

Ny fampiasana fitateram-bahoaka, mandeha an-tongotra na mitaingina bisikileta dia fomba tsara hampihenana ny dian-tongotrao karbônina, ary ny tanàna izay ambany indrindra amin'ny fampiasana fiara dia New York.

Eto ny 71.6% amin'ny olona dia mampiasa zavatra hafa ankoatra ny fiara handehanana hiasa (na hiasa any an-trano), miaraka amin'ny tanàna manana ny rafi-pitaterana haingana be mpampiasa tokana lehibe indrindra eto an-tany, manome serivisy 24/7 ho an'ny gara 472.

Toerana misy fampiasana angovo azo havaozina be indrindra

Portland, Oregon - 43.1% ny fanjifana angovo azo havaozina

Indrisy anefa, ny angon-drakitra momba ny angovo azo havaozina dia tsy misy afa-tsy amin'ny ambaratongam-panjakana fa tsy amin'ny tanàna, fa ny fanjakana misy angovo azo havaozina mahatonga ny ampahany betsaka indrindra amin'ny fanjifana dia Oregon, amin'ny 43.1%.

Ny famatsiana herinaratra any Oregon dia anjakan'ny herinaratra, miaraka amin'ny tobim-pamokarana herinaratra mahery vaika 80 mahery ao amin'ny fanjakana. 

Toerana misy ny fahalotoan'ny rivotra ambany indrindra

Tucson, Arizona - 4.8μg/m³ isan-taona ny fahalotoan'ny rivotra

Olana goavana any amin'ny tanàna maro manerana ny firenena ny fahalotoan'ny rivotra, fa ny toerana misy rivotra madio indrindra dia i Tucson, Arizona.

Any amin'ny tany efitr'i Arizona, i Tucson no tanàna faharoa lehibe indrindra ao amin'ny fanjakana saingy 4.8μg/m³ isan-taona monja.

Ny toerana misy ny fahalotoan'ny hazavana ambany indrindra

Tucson, Arizona - famirapiratana artifisialy 3,530μcd/m2

Ny fandotoana maivana dia endrika fandotoana izay tsy dia mahasarika loatra ny saina, satria tsy vitan'ny hoe manala ny lanitra kanto amin'ny alina izy io, fa manasarotra kokoa ny fiveloman'ny karazam-biby sasany rehefa tratran'ny hazavana artifisialy be dia be izy ireo.

Indray mandeha indray, tonga eto i Tucson, miaraka amin'ny tanàna nanangana ôrdônansin'ny lanitra maizina tamin'ny taona 1972 mba hamerana ny haavon'ny fandotoana hazavana.

Toerana misy dian-tongotra karbona ambany indrindra

Houston, Texas & Los Angeles, Kalifornia - 14.6t CO2 isaky ny olona

Momba ny mpanoratra

Harry Johnson

Harry Johnson no tonian'ny fanendrena eTurboNews nandritra ny 20 taona mahery. Mipetraka any Honolulu, Hawaii, ary avy any Eoropa izy. Tia manoratra sy mitantara ny vaovao izy.

Raiso amin ny
Notify of
vahiny
0 Comments
Hevitra momba ny valiny
Jereo ny fanehoan-kevitra rehetra
0
Tianao ny eritreritrao, azafady atao hevitra.x
Zarao amin'ny...