Kitiho eto raha te hampiseho ny sora-baventy ANAREO eto amin'ity pejy ity ary mandoa vola fotsiny amin'ny fahombiazana

Airlines Airport fikambanana Aviation Vaovao momba ny fitsangatsanganana Fitsangatsanganana an-trano Vaovao People fanorenana tompon'andraikitra teknolojia Tourism Fitaterana Travel Wire News

IATA: Ady any Okraina sy Omicron no mandanja ny entana an'habakabaka

IATA: Ady any Okraina sy Omicron no mandanja ny entana an'habakabaka
IATA: Ady any Okraina sy Omicron no mandanja ny entana an'habakabaka
Mpanoratra Harry Johnson

Ny International Air Transport Association (IATA) dia namoaka angon-drakitra tamin'ny martsa 2022 ho an'ny tsenan'ny entana an'habakabaka manerantany izay mampiseho fihenan'ny fangatahana. Ny fiantraikan'ny Omicron any Azia, ny ady any Rosia-Okraina ary ny fiatrehana ny asa sarotra dia nahatonga ny fihenan'ny.

  • Ny fangatahana eran-tany, refesina amin'ny entana kilometatra (CTKs*), dia nilatsaka 5.2% raha oharina tamin'ny martsa 2021 (-5.4% ho an'ny asa iraisam-pirenena). 
  • Ny fahaiza-manao dia 1.2% mihoatra ny martsa 2021 (+ 2.6% ho an'ny asa iraisam-pirenena). Na dia ao amin'ny faritany tsara aza izany, dia mihena be izany raha oharina amin'ny fitomboana 11.2% isan-taona tamin'ny Febroary. Asia sy Eoropa dia niaina ny fianjerana lehibe indrindra amin'ny fahafaha-manao. 
  • Antony maromaro ao amin'ny tontolo miasa dia tokony ho marihina:
    • Ny ady tany Okraina dia nitarika ho amin'ny fianjeran'ny fahafahan'ny entana ampiasaina amin'ny fanompoana an'i Eoropa satria zotram-piaramanidina maromaro monina ao Rosia sy Okraina no mpilalao entana lehibe. Niteraka fikorontanan'ny famokarana ny sazy natao tamin'i Rosia. Ary misy fiatraikany ara-toekarena ratsy ny fiakaran’ny vidin-tsolika, anisan’izany ny fampiakarana ny saran-dalana.
    • Ny baikon'ny fanondranana vaovao, famantarana lehibe amin'ny fangatahana entana, dia mihena amin'ny tsena rehetra afa-tsy any Etazonia. Ny mari-pamantarana Purchasing Managers' Index (PMI) manara-maso ny baiko fanondranana vaovao eran-tany dia nilatsaka ho 48.2 tamin'ny volana martsa. Io no ambany indrindra hatramin'ny Jolay 2020.
    • Ny varotra entana eran-tany dia nitohy nihena tamin'ny taona 2022, ary nitombo tsikelikely ny toekaren'i Shina noho ny fanakatonana mifandraika amin'ny COVID-19 (ankoatra ny antony hafa); ary ny fikorontanan'ny rojo famatsiana nohamafisin'ny ady tany Okraina. 
    • Ny fisondrotry ny vidin'ny mpanjifa ankapobeny ho an'ny firenena G7 dia 6.3% isan-taona tamin'ny Febroary 2022, avo indrindra hatramin'ny 1982. 


"entana an'habakabaka mitaratra ny fivoaran'ny toe-karena maneran-tany ny tsena. Tamin'ny volana martsa dia niharatsy ny tontolon'ny varotra. Ny fitambaran'ny ady any Okraina sy ny fiparitahan'ny variana Omicron any Azia dia nitarika ny fiakaran'ny vidin'ny angovo, nampitombo ny fahatapahan'ny rojo famatsiana, ary ny fanerena ny vidim-piainana. Vokatr'izany, raha oharina tamin'ny herintaona lasa izay, dia vitsy kokoa ny entana alefa — anisan'izany ny fiaramanidina. Ny fandriam-pahalemana any Okraina sy ny fiovan'ny politikan'ny COVID-19 any Shina dia mety hanamaivana ny fahasahiranan'ny indostria. Satria tsy hita ao anatin'ny fotoana fohy ny roa, dia afaka manantena ny fitomboan'ny fanamby ho an'ny entam-piaramanidina isika, satria ny tsenan'ny mpandeha dia manafaingana ny fanarenana azy ireo, "hoy i Willie Walsh, IatăTale jeneraly. 

Martsa 2022 (% isan-taona)Fizarana manerantany1ČTKASACLF (% -pt)2CLF (haavo)3
Tsena tanteraka100.0%-5.2%1.2%-3.7%54.9%
Africa1.9%3.1%8.7%-2.7%49.4%
Asia Pacific32.5%-5.1%-6.4%0.9%63.8%
Eoropa22.9%-11.1%-4.9%-4.7%67.1%
Amerika Latina2.2%22.1%34.9%-4.7%44.8%
Afovoany atsinanana13.4%-9.7%5.3%-8.7%52.6%
Amerika Avaratra27.2%-0.7%6.7%-3.3%44.2%
1 % ny CTK indostrialy amin'ny taona 2021  2 Fiovan'ny enta-mavesatra   3 Ambaratonga ambaratonga

Fampisehoana isam-paritra martsa

  • Seranam-piaramanidina Azia-Pasifika Nihena 5.1% ny entana entin'ny rivotra tamin'ny volana martsa 2022 raha oharina tamin'ny volana tamin'ny 2021. Nidina 6.4% ny taham-pahafahana azo tao amin'ny faritra raha oharina tamin'ny martsa 2021, ny fihenan'ny lehibe indrindra amin'ny faritra rehetra. Ny politika aotra-COVID any amin'ny tanibe Shina sy Hong Kong dia misy fiantraikany amin'ny fahombiazany.  
  • Mpitondra any Amerika Avaratra dia nandefa fihenam-bidy 0.7% tamin'ny volan'ny entana tamin'ny martsa 2022 raha oharina tamin'ny martsa 2021. Nihena be ny fangatahana amin'ny tsenan'i Azia-Amerika Avaratra, miaraka amin'ny volan'ny fanitsiana ara-potoana nidina 9.2% tamin'ny volana martsa. Niakatra 6.7% ny fahaiza-manao raha oharina tamin'ny martsa 2021.
  • Mpitondra entana eropeana Nihena 11.1% ny entana entana tamin’ny martsa 2022 raha oharina tamin’ny volana 2021. Io no faritra malemy indrindra tamin’ny faritra rehetra. Ny tsenan'i Eoropa dia nilatsaka be, nidina 19.7% isam-bolana. Izany dia noho ny ady tany Okraina. Ny tsy fahampian'ny asa sy ny fihenan'ny asa famokarana any Azia noho ny Omicron dia nisy fiantraikany tamin'ny fangatahana ihany koa. Nidina 4.9% ny fahafaha-manao tamin'ny martsa 2022 raha oharina tamin'ny martsa 2021.  
  • Mpitatitra atsinanana afovoany Nihena 9.7% isan-taona ny habetsahan'ny entana tamin'ny volana martsa. Tombontsoa lehibe avy amin'ny fifamoivoizana navitrika mba hialana amin'ny sidina manerana an'i Rosia dia tsy nahomby. Izany dia azo inoana fa noho ny fitakiana malemy amin'ny ankapobeny. Niakatra 5.3% ny fahaiza-manao raha oharina tamin'ny martsa 2021. 
  • Mpitondra Amerikana Latina dia nitatitra fitomboana 22.1% amin'ny entana entana tamin'ny martsa 2022 raha oharina tamin'ny vanim-potoana 2021. Izany no zava-bita matanjaka indrindra tamin'ny faritra rehetra. Ny sasany amin'ireo zotram-piaramanidina lehibe indrindra ao amin'ny faritra dia mahazo tombony amin'ny fiafaran'ny fiarovana ny bankirompitra. Niakatra 34.9% ny fahafaha-manao tamin'ny volana martsa raha oharina tamin'ny volana tamin'ny 2021.  
  • Seranam-piaramanidina afrikanina nitombo 3.1% ny habetsahan'ny entana tamin'ny martsa 2022 raha oharina tamin'ny martsa 2021. Ny fahafaha-manao dia 8.7% mihoatra ny haavon'ny martsa 2021.  

Related News

Momba ny mpanoratra

Harry Johnson

Harry Johnson no tonian'ny fanendrena eTurboNews nandritra ny 20 taona mahery. Mipetraka any Honolulu, Hawaii, ary avy any Eoropa izy. Tia manoratra sy mitantara ny vaovao izy.

Leave a Comment

Zarao amin'ny...